Waszyngton: wykoleił się pociąg towarowy, wydostała się substancja chemiczna

Świat
Waszyngton: wykoleił się pociąg towarowy, wydostała się substancja chemiczna
flickr/DM

Do wykolejenia się pociągu doszło w pobliżu stacji metra Rhode Island Avenue Stację i ulicę Rhode Island Avenue, około 5 km od Białego Domu, zamknięto ze względu na wydostanie się z jednego z wagonów chemicznej substancji.

Do wykolejenia się pociągu doszło w pobliżu stacji metra Rhode Island Avenue. Stację i ulicę Rhode Island Avenue, około 5 km od Białego Domu, zamknięto ze względu na wydostanie się z jednego z wagonów chemicznej substancji.

 

Nikt nie doznał obrażeń.

 

Pociąg z trzema lokomotywami i 175 wagonami, w tym niektórymi pustymi, jechał z Cumberland w stanie Maryland do Hamlet w Północnej Karolinie.

 

Niebezpieczny wodorotlenek sodu

 

CSX poinformowała w oświadczaniu, że z jednego z wagonów wydostał się wodorotlenek sodu. Substancja ta ma właściwości higroskopijne i łatwo łączy się z dwutlenkiem węgla z powietrza, toteż musi być przechowywana w szczelnie zamkniętych naczyniach. Używa się jej do odtykania rur kanalizacyjnych i domowego wyrobu mydła. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, wydzielając znaczne ilości ciepła i tworząc silnie żrący ług sodowy - bezbarwną, bezzapachową i niepalną ciecz, reagującą m.in. z kwasami i tlenkami niemetali. Powoduje oparzenia.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze