Autorzy rankngu uzasadnili, poza przywódcami państw uwzględnieni zostali również ambasadorowie przy UE, ponieważ to oni reprezentują kraje posiedzeniach "Coreperu" - instytucji działającej przy Radzie UE w Brukseli i która zdobywa w Europie coraz większe znaczenie.

 

Premier Beata Szydło i stały przedstawiciel RP Jarosław Starzyk sklasyfikowani zostali dość nisko. O ile polska premier zajmuje w rankingu miejsce 10., to ambasador Starzyk znalazł się na miejscu 9. od końca.

 politico.com, OpenStreetMap

 

Potęga państwa w najbliższym czasie

 

Mapa powyżej pokazuje klasyfikację krajów pod względem ich siły na arenie międzynarodowej w przyszłości. Im ciemniejszy odcień niebieskiego, tym pozycja rządu danego kraju w najbliższych miesiącach będzie w Europie silniejsza.

 

Jak podkreślili autorzy artykułu, zestawienie nie jest wynikiem badań, jednak pochodzi z konkretnych obserwacji i odpowiedzi na pytania takie, jak np.: czy kraj chce być traktowany w sposób szczególny, czy raczej prezentuje postawę zawodnika potrafiącego grać w zespole, czy rząd jest stabilny, czy problemy rządu zamiast w kraju, załatwiane są na arenie międzynarodowej.

 

polsatnews.pl