Funkcjonariusze w Macedonii podczas wspólnych działań będą realizowali zadania związane między innymi z zapobieganiem nielegalnemu przekroczeniu granicy czy badaniem autentyczności dokumentów. Na misję wyjedzie na początku maja 28 funkcjonariuszy, potrwa ona 6 tygodni.


Szef MSWiA przypomniał, że Polska wyśle także 120-osobowy kontyngent do Grecji, gdzie będzie on działał w ramach Frontexu. - Jesteśmy gotowi pomóc w uszczelnianiu granicy zewnętrznej UE również w Grecji. W naszym kontyngencie będzie 60 strażników granicznych, 40 policjantów i 20 ekspertów z Urzędu ds. Cudzoziemców - powiedział szef resortu.

 

"Wysłanie strażników do Macedonie to element obowiązku"


Według ministra polskie służby graniczne działają bardzo profesjonalnie, a praca w ramach wyjazdowych kontyngentów pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe, które może się okazać potrzebne. - To jest wysiłek i wkład państwa polskiego, ale jestem przekonany, że to będzie procentować w waszej pracy zawodowej, jak również będzie korzystne dla Polski - powiedział Błaszczak, zwracając się do funkcjonariuszy.


Jak ocenił szef MSWiA, pomysły pojawiające się w UE, by imigrantów rozdzielać pomiędzy kraje członkowskie - "są złe, bo mogą się przyczyniać do jeszcze większej fali migracji".


Dodał, że wysłanie polskich strażników do Macedonii to element obowiązku, jaki nasz kraj ma w ramach członkostwa w UE, ale ma służyć również obronie naszych granic.

 

"Straż Graniczna będzie w Polsce wspierana i rozwijana"


Szef MSWiA zapowiedział, że Straż Graniczna jako formacja będzie w Polsce wspierana i rozwijana pod wieloma względami - m.in. sprzętowym, finansowym i osobowym. - Gdy rozmawiam z ministrami w krajach, w których zlikwidowano straż graniczną, to widać, że tam sytuacja nie jest dobra - oświadczył Błaszczak.


PAP, Polsat News