Prezydent: wojsko musi być silne i sprawne, niezależnie od zagrożeń

Polska
Prezydent: wojsko musi być silne i sprawne, niezależnie od zagrożeń
PAP/Paweł Supernak

W kwestii bezpieczeństwa najważniejsza jest jedność, a dziś władzę sprawują ludzie, dla których budowanie silnego państwa i silnej armii jest priorytetem - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas odprawy kierowniczej kadry MON i wojska. - Chcemy by polskie wojsko było wyposażane w sprzęt produkowany w Polsce, w oparciu o polską myśl technologiczną - zauważyła premier Beata Szydło.

Prezydent podkreślił, że w odprawie biorą udział premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

 

- Cieszę się z tego dlatego, że właśnie dla kwestii bezpieczeństwa, przede wszystkim bezpieczeństwa naszych obywateli, jedność osób sprawujących najważniejsze stanowiska w państwie jest niezwykle ważna. A mogę wszystkich państwa na tej sali i wszystkich rodaków absolutnie zapewnić, że dziś w Polsce władzę sprawują ludzie, dla których budowanie silnego państwa, a więc także i państwa bezpiecznego, także i państwa posiadającego w związku z tym silną i sprawną armię, jest absolutnym priorytetem - mówił.

 

"Rosja wróciła do polityki imperialnej"

 

Dodał, że jest to ważne szczególnie w tym okresie, gdy sytuacja geopolityczna - na przestrzeni ostatnich lat - zmieniła się. - Wszyscy wiemy, jakie działania prowadzą dzisiaj władze rosyjskie, wszyscy wiemy o tym, że Rosja wróciła do polityki imperialnej; polityki, która w związku z tym prowadzi do naruszenia interesów i bezpieczeństwa innych państw - mówił.

 

- Wiemy, co zdarzyło się w Gruzji w 2008 r., wiemy co w ostatnich latach zdarzyło się i dzieje się na Ukrainie. Wszyscy wiemy, co zdarzyło się ostatnio, choćby na Morzu Bałtyckim, kiedy doszło do incydentu z udziałem rosyjskiego samolotu. Nie ma więc wątpliwości, że kwestia bezpieczeństwa, kwestia dobrze działającego systemu ale przede wszystkim sprawnego, silnego wojska jest jednym z priorytetów - zaznaczył prezydent.

 

- Jestem przekonany, że szczyt NATO będzie stanowił domknięcie ich w sensie decyzyjnym i rozpoczęcie rzeczywistego procesu wzmacniania Sojuszu, a więc wzmacniania także i nas w obrębie wspólnoty euroatlantyckiej - powiedział.

 

Polskie wojsko, polski sprzęt

 

- Chcemy by polskie wojsko było wyposażane w sprzęt produkowany w Polsce, w oparciu o polską myśl technologiczną - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło na odprawie.

 

- Będziemy robili wszystko by to powiązanie gospodarki i obronności  było jeszcze większe - zapowiedziała premier. Przypomniała, że udało się już doprowadzić do tego, że zakłady w Stalowej Woli będą produkowały wyposażenie dla polskiej armii. - Są kolejne projekty - dodała.

 

Podkreśliła, że chce by polska armia była wyposażona w najnowocześniejsze technologie - tak by żołnierze byli bezpieczni, pełniąc swoje odpowiedzialne misje.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze