Dania jest krajem, w którym ujemne stopy procentowe obowiązują od czterech lat z krótkimi przerwami. Obecnie główna stopa procentowa wynosi minus 0,65 proc.

 

Synu: musisz to oprawić w ramkę


- Rodzice doradzili mi, żebym oprawił ten wydruk, aby udowodnić przyszłym pokoleniom, że to naprawdę się wydarzyło - stwierdził miło zaskoczony Hans Peter Christensen.


Ujemne stopy procentowe przekładające się na pożyczki komercyjne są również w Szwecji i Szwajcarii. Europejski Bank Centralny i Bank Japonii utrzymują je w okolicach zera, aby pobudzać wzrost gospodarki.

 

Ujemne stopy, boom w mieszkaniówce


W Szwecji główna stopa wynosi - 0,5 proc. i władze banku centralnego zapowiedziały, że jeszcze ją obniżą, o ile okaże się to konieczne. Obniżkę stóp poniżej zera rozważa też bank centralny Norwegii.


Skandynawskie doświadczenia dają szanse ekonomistom, aby obserwować gospodarcze skutki ujemnych stóp w dłuższym okresie. Jednym z już widocznych skutków jest boom na rynku mieszkaniowym i wzrost ceny nieruchomości. W Kopenhadze w ciągu roku mieszkania podrożały o 14,5 proc., rok wcześniej ten wzrost wynosił 5,5 proc.


- Ludzie mają poczucie, że trzeba wydawać pieniądze, ponieważ są one tanie do uzyskania - przyznał Michael Soebygge, menadżer lokalnego Nordjyske Bank.

 

The Wall Street Journal