CBA: przetarg na sprzęt dla lotnisk ustawiony

Polska
CBA: przetarg na sprzęt dla lotnisk ustawiony
Flickr.com/Kuba Bożanowski

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu na ponad 20 mln zł na szkodę Skarbu Państwa usłyszał Mieczysław O. były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dyrektor zataił także swoje powiązania z jednym z oferentów. Agenci CBA ujawnili zmowę przetargową przy zakupie systemów pomiarów meteorologicznych dla lotnisk cywilnych.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA prowadzą śledztwo dotyczące nielegalnych działań przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku.

 

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez zagraniczną firmę usłyszał dr hab. Mieczysław O. były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Działał tym samym na szkodę Skarbu Państwa.

 

Zarzuty usłyszeli już prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B.

 

Wg ustaleń agentów CBA dyrektor O. złożył fałszywe oświadczenie - zataił swoje powiązania i zaangażowanie na rzecz jednego z oferentów - polskiego konsorcjum i zagranicznego podmiotu udostępniającego swoje zasoby w tym wielomilionowym przetargu.

 

Wcześniej zarzuty zmowy przetargowej usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW. Dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano przetarg, aby wygrał ich faworyt.

 

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Systemy AWOS (Automated Weather Observation System) służą osłonie meteorologicznej lotnisk.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze