"Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski upamiętniają ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Takim właśnie wydarzeniem był niewątpliwie chrzest Polski w 966 roku z inicjatywy Mieszka I. Dlatego właśnie podobizny Mieszka I oraz jego małżonki, Dobrawy, zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki, są najważniejszym elementem graficznym banknotu" - opisuje NBP.

 

Na przedniej części rocznicowego banknotu – oprócz podobizny książęcej pary - przedstawiono również wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża (sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III) oraz jelenia z drzwi gnieźnieńskich (symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu).


Na odwrocie umieszczono wizerunek katedry gnieźnieńskiej - w przeszłości auli koronacyjnej królów polskich i miejsca znaczących wydarzeń historycznych oraz kielich królewski (zwany również kielichem Dąbrówki), wykonany około 1190 roku. Według NBP, nowy banknot różni się od obiegowych przede wszystkim bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi.

 

200 rewers 


- Symbolika przedstawiona na banknocie przywołuje czasy chrztu Polski, wydarzenia przełomowego w naszych dziejach. Przypomina o jego teologicznym wymiarze, ale także o politycznych, społecznych i kulturowych konsekwencjach. Zostaliśmy wówczas wprowadzeni w nowy świat, który wyraził się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne - stwierdził ksiądz Jarosław Bogacz, konserwator diecezjalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

Dla kolekcjonerów przygotowano 35 tys. sztuk tego banknotu,dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP. Pierwszy banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez NBP 16 października 2006 r. Upamiętniał Jana Pawła II.