Marszałek zachęcił, by w ramach akcji "Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza', oprócz głośnego czytania utworów noblisty, szkoły zaproponowały także inne sposoby upowszechniania twórczości pisarza. Zdaniem Jarubasa 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka - kiedy zazwyczaj w szkołach nie ma lekcji, a organizowane są inne zajęcia dla uczniów - jest dobrym terminem do zorganizowania przedsięwzięcia.

 

- Sam wezmę udział w takich obchodach w zespole szkół w Koniecznie w gminie Włoszczowa. Chcielibyśmy zaprosić wszystkie szkoły do przyłączenia się do akcji - podkreślił Jarubas w rozmowie z dziennikarzami.

 

Dodał, że informacje o planowanych działaniach szkół, które chcą uczcić Rok Sienkiewiczowski, będzie rozpowszechniał urząd marszałkowski. Marszałek chce objąć patronatem szkolne inicjatywy.

 

W opinii Jarubasa argumentem, który powinien zmobilizować szkolne społeczności do przyłączenia się do akcji, powinna być wtorkowa ogólnopolska inauguracja obchodów Roku Henryka Sienkiewicza, która odbyła się w Oblęgorku k. Kielc. W uroczystości zorganizowanej w pałacyku będącym dawniej własnością pisarza - dziś oddziale kieleckiego Muzeum Narodowego - uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

 

"Najbliższe kilka miesięcy będzie więc doskonałym czasem, by ze wzmożoną siłą uświadamiać najmłodszym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich rodzicom, opiekunom i wszystkim dorosłym wartości, które płyną z twórczości wielkiego polskiego noblisty" - głosi apel marszałka Jarubasa.

 

Parlament uczcił pisarza

 

O ogłoszeniu 2016 roku "Rokiem Henryka Sienkiewicza" zdecydował parlament. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza.

 

Jak podkreślili w uchwale senatorowie, Sienkiewicz "poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń".

 

Z kolei uchwała Sejmu głosi, iż "twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości". "Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków" - dodali posłowie.

 

Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i w puszczy", noweli i opowiadań.

 

W 1905 r. jako pierwszy Polak uhonorowany został literacką nagrodą Nobla za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".

 

PAP