Mohamed Abrini był przyjacielem Salaha Abdeslama - aresztowanego miesiąc temu w stolicy Belgii głównego organizatora zamachów w Paryżu. Od zatrzymania Abdeslama Abrini był jednym z dwóch najważniejszych poszukiwanych. Drugim jest mężczyzna znany pod pseudonimem Sufian Kajal.

 

 

W miniony czwartek belgijska prokuratura federalna opublikowała w sieci nagranie z miejskiego monitoringu, na którym widać jak mężczyzna, przed samym atakiem, chodzi po lotnisku w towarzystwie przyszłych zamachowców-samobójców. Belgiskie media informują, że to może być właśnie Abrini.

 

Na nagraniu widać było jak  ubrany w ciemną czapkę, spodnie i jasną kurtkę mężczyzna, wychodzi z budynku lotniska, przechodzi obok hotelu Sheraton i skręca w prawo w kierunku parkingu. Później jedzie w kierunku miasta.

 

 

Belgijska policja potwierdziła dziś, że w związku z zamachami dokonała kilku zatrzymań, i że wśród aresztowanych jest m.in. Mohamed Abrini, jednak na razie nie podaje żadnych szczegółów.

 

13 listopada 2015 roku doszło w Paryżu do serii ataków terrorystycznych (trzech eksplozji i sześciu strzelanin). W ich wyniku zginęło 130 osób.

 

Natomiast w dwóch zamachach terrorystycznych przeprowadzonych w Brukseli (na lotnisku i w metrze) 22 marca zginęło 35 osób.

 

polsatnews.pl, bbc.com, The Telegraph