Wystawa w Pałacu Kultury i Nauki prezentuje jedną z największych istniejących na świecie kolekcji przedmiotów związanych ze słynnym parowcem. Opowiada historię statku od momentu powstania koncepcji, poprzez budowę i pierwszy rejs, aż po tragiczne wydarzenia z nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, kiedy największy wówczas statek na świecie rozbił się o górę lodową. Zginęło prawie 1500 osób, 700 udało się ocalić.

 

Twórcy wystawy wiernie odtworzyli wnętrza transatlantyku, kabiny pasażerskie, jadalnie, mostek kapitański czy pełne przepychu luksusowe korytarze przeznaczone dla pasażerów pierwszej klasy. 

 

Wśród zbiorów są m.in. dwa oryginalne listy napisane przez pierwszego oficera Titanica Williama Murdocha, smoking i przedmioty osobiste jednego z niewielu hiszpańskich pasażerów, Víctora Penasco, serwis stołowy ze statku, buciki, które w noc katastrofy miała na sobie 4-letnia Louise Kink. Dziewczynka ocalała i dożyła 84 lat.

 

Jest też oryginał dziennika pasażera trzeciej klasy Gosta Palssona. Jego ciało zostało wyłowione i pochowane w Halifaxie. To jedyny dziennik napisany na pokładzie Titanica, jaki udało się odzyskać. Był prowadzony aż do dnia katastrofy.

 

Wystawa potrwa do 9 października.