Egzemplarz dzieł zbiorowych Szekspira, tzw. Pierwsze Folio, które obejmowało 36 dzieł dramatycznych, zostało przygotowane przez przyjaciół pisarza 7 lat po jego śmierci. Dzięki tej inicjatywie dramaty Szekspira dotrwały do naszych czasów - twierdzą literaturoznawcy.


Część z 750 egzemplarzy pierwszego nakładu zachowała się. Są one chronione w zbiorach wielkich bibliotek, takich jak Biblioteka Szekspirowska Folgera w Waszyngtonie (Folger Shakespeare Library), która ma 82 egzemplarze, biblioteka Uniwersytetu Meisei w Tokio - 12 czy Biblioteka Brytyjska w Londynie (British Library) - 5 kopii.


First Folio jest uważane za najcenniejszą wydrukowaną książkę na świecie. Jej wartość ocenia się na 3,5 mln dolarów.


Ślady wina i zakąsek na kartach


Egzemplarz znaleziony w domu markizy Bute w Mont Stuart został poddany gruntowanym badaniom, które potwierdziły jego autentyczność. W przeciwieństwie do pozostałych zachowanych kopii zachował on ślady częstej lektury w warunkach domowych.


- To był rodzaj księgi, którą czytano przy kominku. Na kartach zostały ślady wina, zakąsek, a także zapiski pozostawiane przez pokolenia czytelników - podkreśla Emma Smith z ośrodka studiów nad Szekspirem z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Księga została dostosowana do potrzeb czytelników. - Aby łatwiej ją czytać w domu i niekoniecznie przy stole, wydanie podzielono na trzy oprawione oddzielnie tomy: komedie, kroniki i tragedie - zauważyła.


Odkrycie zbiega się z obchodzoną właśnie w Wielkiej Brytanii 400. rocznicą śmierci pisarza. Zaplanowano wiele wystaw, przedstawień i publicznych dyskusji.


15 marca Biblioteka Brytyjska udostępniła na przykład on-line reprinty 300 dokumentów dotyczących twórczości Williama Szekspira w ramach projektu "Shakespeare in Ten Acts". Wśród udostępnionych dokumentów znalazło się m.in. najstarsze, oddzielne wydanie "Hamleta" z 1603 r. (tzw. First Quatro).


Zdigitalizowane cymelia szekspirowskie będzie można zobaczyć podczas wystawy w Bibliotece Brytyjskiej od 15 kwietnia do 3 września.

 

PAP