Ziobro: Timmermans będzie stał po naszej stronie, jeśli już nie stoi

Polska
Ziobro: Timmermans będzie stał po naszej stronie, jeśli już nie stoi
Polsat News

-Zaproponowaliśmy panu Timmermansowi tłumaczenie polskiej konstytucji, żeby sam mógł się przekonać, że do tej pory nie do końca precyzyjnie informowano go, co konstytucja mówi na temat zasad i trybu funkcjonowania TK - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro po spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Ziobro przedstawił Timmermansowi m.in. tłumaczenie art. 197 konstytucji, mówiącego, że organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa.


– Chcąc bezpośrednio stosować konstytucję, Trybunał nie może nie stosować art. 197. Jeśli go nie stosuje, to znaczy, że łamie konstytucję, a żaden organ nie może stać ponad konstytucją - podkreślił Ziobro. - Ten rząd będzie szanował każdy wyrok, który zapadnie zgodnie z art. 197 konstytucji - dodał.

 

- Jeśli przewodniczący Timmermans wzywał nas, żeby polska konstytucja była przestrzegana, to będzie stał po naszej stronie. Jeśli już nie stoi, bo lektura tego artykułu mówi w sposób jednoznaczny, jak się rzeczy z polską konstytucją mają - zaznaczył.


Minister powiedział, że zachęcił wiceszefa KE do przeczytania całej polskiej ustawy zasadniczej, a nawet zaoferował, że dostarczy tłumaczenie, żeby Timmermans "mógł się przekonać, że do tej pory na niektórych spotkaniach nie do końca precyzyjnie uzyskiwał informacje o zasadach działania polskiego Trybunału". - Nie wszyscy do końca informowali go, co polska konstytucja mówi na temat zasad i trybu funkcjonowania TK - argmentował.


"Timmermans był zaskoczony"

 

Ziobro poinformował też, że przedstawił wiceszefowi Komisji Europejskiej status sędziów wybranych przez obecny parlament i zaprzysiężonych przez prezydenta, których do orzekania nie dopuszcza prezes TK Andrzej Rzepliński.


- Myślę, że Timmermans był zaskoczony, kiedy zobaczył dekret podpisany przez prezesa Rzeplińskiego, w którym on sam stwierdza, że wybrani sędziowie są sędziami TK, którym wypłaca co miesiąc pensje na koszt podatników, a jednocześnie nie dopuszcza ich do orzekania, mimo że polska konstytucja mu na to nie pozwala - podkreślił Ziobro.


Jak dodał, polski rząd jest "zwolennikiem znalezienia kompromisu, otwartego dialogu, ale takiego dialogu, który nie będzie stawiał żadnych warunków wstępnych".

 

Wiceszef KE: wyroki TK trzeba szanować

 

Frans Timmermans rozmawiał dziś w Warszawie o Trybunale Konstytucyjnym w ramach postępowania Komisji Europejskiej na rzecz praworządności w Polsce, które Bruksela wszczęła 13 stycznia głównie z powodu Trybunału. Przewodniczący KE, który nadzoruje to postępowanie,  spotkał się już z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, prezesem TK i z ministrem sprawiedliwości.

 

- Punktem wyjścia do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego powinno być pełne poszanowanie dla wyroków TK. Te wyroki powinny być ogłaszane i wdrażane - powiedział Timmermans na konferencji prasowej.  Jak dodał, wszelkie reformy, także konstytucyjne, muszą być realizowane w ramach istniejącej konstytucji. - Nie można od tego odstąpić - podkreślił.

 

Polsat News

prz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze