Belgia: zarzuty dla trzeciego mężczyzny za przygotowywanie ataku we Francji

Świat
Belgia: zarzuty dla trzeciego mężczyzny za przygotowywanie ataku we Francji
PAP/EPA/Olivier Hoslet
Belgia: zarzuty dla trzeciego mężczyzny za przygotowywanie ataku we Francji.

Belgijska prokuratura poinformowała w sobotę o postawieniu zarzutów trzeciemu mężczyźnie, podejrzanemu o działalność terrorystyczną, w ramach francusko-belgijskiego śledztwa w sprawie ataku terrorystycznego udaremnionego we Francji pod koniec marca.

33-letni mężczyzna został zatrzymany w czwartek, a w piątek zapadła decyzja o jego aresztowaniu. W sprawie zamachu planowanego we Francji i udaremnionego przez tamtejsze władze prokuratura w Belgii postawiła wcześniej zarzuty dwóm innym mężczyznom.

 

Prokuratura podała, że zarzuty mają związek ze śledztwem, które doprowadziło do głównego podejrzanego, obywatela Francji Redy Kriketa, zatrzymanego na paryskim przedmieściu Argenteuil 24 marca, dwa dni po zamachach na lotnisku w Zaventem pod Brukselą (na zdj.) i brukselskim metrze. Zginęły w nich 32 osoby.

 

Jak poinformowano, Kriket jest podejrzewany o planowanie w bliskiej przyszłości aktu "skrajnej przemocy" we Francji.

 

W jego mieszkaniu znaleziono różnego rodzaju broń i materiały wybuchowe, w tym TATP, materiał często stosowany w zamachach przeprowadzanych przez Państwo Islamskie (IS).

 

W lipcu 2015 roku Kriket został zaocznie skazany przez sąd w Brukseli na 10 lat więzienia za udział w siatce dżihadystycznej kierującej bojowników do Syrii. Śledczy są zdania, że on sam także przebywał w Syrii, gdzie wstąpił do szeregów IS.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze