Kijów: zamach na bohatera Euromajdanu

Świat
Kijów: zamach na bohatera Euromajdanu
Hromadske.tv

Do samochodu Wołodymyra Parasiuka - ukraińskiego opozycjonisty, który w 2014 roku zasłynął mocnym przemówieniem uderzającym w ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza - został wrzucony garant.

Do ataku doszło, gdy Parasiuk parkował swoje auto przed domem. Euromajdan poinformował na swoim koncie na Twitterze, że wybuch uszkodził cztery pojazdy - w tym Parasiuka - ale polityk nie został ranny.

 

Wołodymyr Parasiuk w czasie antyrządowych wystąpień w 2013 roku był dowódcą jednej z sotni, czyli oddziałów broniących uczestników Euromajdanu.

 

Symbol nieustępliwości wobec Janukowycza

 

Popularność i sympatię zyskał sobie wystąpieniem z 21 lutego 2014 roku, które wygłosił na ustawionej na Majdanie scenie. Przerwał wówczas wystąpienie liderów opozycji informujących o przebiegu negocjacji z prezydentem Janukowyczem. Parasiuk wszedł na scenę, przejął mikrofon i wygłosił emocjonalne przemówienie.

 

Zarzucił przywódcom protestów, że "ściskają dłoń mordercy", oraz zażądał od nich zmuszenia Janukowycza do podania się do dymisji - najpóźniej do godziny dziesiątej następnego dnia. Zapowiedział, że w przypadku braku takich działań należałoby sięgnąć po broń.

 

W wyborach w 2014 roku - uzyskując jeden z najlepszych wyników indywidualnych w kraju - zdobył mandat posła do Rady Najwyższej Ukrainy.

 

 

 

 

polsatnews.pl

po/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze