Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o mieszkańców mających "satysfakcję z pracy" znalazł się austriacki Graz (85 proc. pozytywnych ocen), na drugim szwajcarski Zurych (83 proc.), na trzecim stolica Islandii Reykjawik (79 proc.).


W pierwszej dziesiątce są też jeszcze m.in. Wiedeń, Kopenhaga, Paryż i Ryga. Drugą dziesiątkę otwiera Białystok.

 

misata praca

 

"Szczególne dobrze wypadła tu Francja, bo aż 4 francuskie miasta znalazły się w pierwszej piętnastce zestawienia i ich mieszkańcy zadeklarowali, że są szczęśliwi w pracy" - stwierdzili analitycy World Economic Forum. "Z drugiej strony Londyn znalazł się dopiero na 27 miejscu" - zauważyli.


Najgorzej wypadły miasta z południa Europy. Na końcu zestawienia są Rzym, Lizbona i Bolonia. 30 proc. ich mieszkańców nie czerpie z pracy żadnej satysfakcji.


Gdyby wziąć pod uwagę tylko stolice 28 państw unijnych Warszawa znalazłaby się na 11 miejscu jeśli chodzi o "satysfacje z pracy" mieszkańców. W czołówce są: Wiedeń, Kopenhaga i Bruksela, a gorzej od polskiej stolicy wypadły m.in. Praga, Berlin, Rzym i Madryt.


Ranking powstał na podstawie danych z badania Komisji Europejskiej dotyczącego jakości życia w europejskich miastach. O opinię zapytano 40 tys. mieszkańców 79 metropolii.

 

polsatnews.pl, infografika: European Commission