Ostatnie zgłoszenie o dewastacji kapliczki Komenda Powiatowa Policji w Starych Babicach (Mazowieckie) otrzymała 27 marca. Nieustalony sprawca zdewastował kapliczkę stojącą w Bliznem Jasińskiego przy ul. Żeromskiego na rogatkach Warszawy.

 

Kapliczki są dewastowane od listopada ubiegłego roku. Zniszczone zostały obiekty w Starych Babicach, Kwirynowie, Klaudynie i Lachtorzewie.

 

Obraza uczuć religijnych

 

- Policja prowadzi w tej sprawie czynności operacyjne i nieoperacyjne. Nie możemy na razie poinformować o szczegółach - powiedziała polsatnews.pl podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Starych Babicach. Podała jedynie, że postępowanie prowadzone jest z art. 196 Kodeksu karnego dotyczącego obrazy uczuć religijnych.

 

Jedna z kapliczek, która stoi w Kwirynowie była niszczona trzy razy. Pierwszy raz jednak dość dawno temu. Jak podaje policja, do pierwszego aktu wandalizmu w tej miejscowości doszło w 2011 roku. W Starych Babicach wandale zniszczyli dwie kapliczki. W pozostałych miejscowościach - po jednej.

 

Mieszkańcy są poruszeni. Część z nich wyraziła zwoje oburzenie na portalu Facebook w grupie dyskusyjnej "Mieszkańcy gminy Stare Babice".

 

Dewastacja kapliczki w Warszawie

 

Pięć dni temu policjanci zatrzymali dwóch sprawców dewastacji kapliczki stojącej w podwórzu kamienicy przy ul. Grodzieńskiej w Warszawie.

 

Mężczyźni stłukli szybę i ukradli z niej cztery figurki, które zostały uszkodzone. Dzięki zeznaniom świadków, mężczyzn wkrótce namierzyli policjanci z wydziału patrolowo-rozpoznawczego.

 

Podczas przeszukania w torbie należącej do 19-letniego Adriana G. znaleźli skradzione części glinianych figurek. Jemu i 20-letniemu Rafałowi G., który mu towarzyszył, grozi do 10 lat więzienia. Także dlatego, że oprócz kapliczki obrabowali również fiata 126p.

 

Policja z Babic nie łączy tych dwóch spraw.

 

  Kapliczka zdewastowana w Warszawie. Fot. policja.waw.pl. 

 

polsatnews.pl