Muzeum Schronów PRL-u ma powstać w Warszawie

Kultura
Muzeum Schronów PRL-u ma powstać w Warszawie
Trzecia Strona Wisły

Trzecia Strona Wisły, nieformalna inicjatywa społeczno-historyczna, organizacja mającą na celu rozwijanie świadomości historycznej mieszkańców stolicy i Mazowsza, zamierza otworzyć w Warszawie Muzeum Schronów PRL-u i Obrony Cywilnej.

Muzeum ma mieścić się na Muranowie w schronie z lat 50. o powierzchni 113 m2. Obiekt jest pozbawiony osprzętu, ale większość wyposażenia Trzeciej Stronie Wisły udało się zebrać w ciągu kilku lat działalności.

 

Eksponaty w piwnicach i garażach

 

Obecnie członkowie inicjatywy przechowują wyposażenie w piwnicach i garażach, czekając na odpowiednie miejsce ekspozycyjne.


Wszystkie prace w schronie członkowie TSW chcą wykonać samodzielnie, mają wiedzę z zakresu budownictwa, elektryki. W części prac inicjatywie będą pomagać wolontariusze - fani tematyki, którą ma się zajmowac ich muzeum.

 

Poza ekspozycją stałą, czyli wystawą sprzętu, wyposażenia i umundurowania, muzeum ma również działać jako miejsce aktywne edukacyjnie - mają być w nim wyświetlane filmy o tematyce Obrony Cywilnej oraz o czasach zimnej wojny.

 

Hobby w schronie

 

Część pomieszczeń zostałaby udostępniona na warsztaty i pracownie, aby każdy, kto potrzebuje kawałka przestrzeni, mógł zajmować się swoim hobby w odpowiednich warunkach. Kącik radiowy, czy modelarski to tylko niektóre z pomysłów inicjatorów.


Ponieważ inicjatywa Trzecia Strona Wisły nie ma pieniędzy na sfinansowanie przedsięwzięcia, zwróciła się w serwisie Pomagam.pl do internautów z prośbą o wsparcie. Do rozpoczęcia działalności brakuje 15 tys. zł. Zebrane pieniądze pozwolą na uruchomienie placówki oraz pierwsze pół roku jej działania. Później muzeum będzie utrzymywać się przy wsparciu zwiedzających oraz firm i organizacji, z którymi współpracuje inicjatywa TSW.

 

polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze