W teledysku nakręconym w popularnym kurorcie turystycznym, gdzie doszło do zamachu, grupa gwiazd muzyki pop z Wybrzeża Kości Słoniowej zwraca się bezpośrednio do zamachowców.

 

"Nie pójdziecie do raju, (...) zabijacie niewinnych ludzi dla swoich i tak przegranych już spraw, oraz 70 dziewic" - śpiewają w piosence opublikowanej na portalu YouTube. 

 

Hasło "Meme pas peur" ("Nawet się was nie boimy") stało się popularne we Francji po zamachu na Charlie Hebdo. Po atakach na iworyjskim wybrzeżu słowa te rozpowszechniły się także na francuskojęzycznym Wybrzeżu Kości Słoniowej.

 

 

Atak na ośrodek był pierwszym tego typu wydarzeniem w tym kraju. Miasto Grand-Bassam nad Oceanem Atlantyckim to popularny ośrodek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który każdego tygodnia przyciąga setki turystów.

 

13 marca na plaży w Grand Bassam życie straciło 17 cywilów i dwóch żołnierzy.

 

Rząd tego kraju poinformował w czwartek, że w związku z zamachem planuje utworzenie nowych ośrodków sił szybkiego reagowania. - Wybrzeże Kości Słoniowej jest krajem, który musi być w stanie walczyć o siebie - stwierdził premier Daniel Kablan Duncan.

 


AlJazeera