Abdul Aziz al-Sheikh stwierdził, że "co prawda kobieta i mężczyzna stanowią jedność, ale w obliczu śmiertelnego głodu męża, żona powinna zgodzić się na oddanie swojego ciała".

 

Dodał również, że kobieta zawsze powinna służyć swojemu mężczyźnie ze spokojem i oddaniem, oraz poddać się każdej jego decyzji.

 

Oświadczenie muftiego zostało skrytykowane w świecie arabskim. Przeciwko postawionym tezom zaprotestowało wielu myślicieli i intelektualistów z Bliskiego Wschodu.

Więcej zakazów niż możliwości

 

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w którym wciąż jest wiele ograniczeń dla kobiet. Panie mają zakaz prowadzenia samochodu.

 

Nie mogą też wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, kobiety nie mają prawa podróżować.

 

Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym.

 

polsatnews.pl, mirror.co.uk