To nie był łatwy konkurs dla Lićwinko. Trenująca ze swoim mężem Michałem zawodniczka przyjechała do Stanów Zjednocoznych bronić tytułu, ale zrzutkę zaliczyła już na pierwszej wysokości 1,84. Później z powodzeniem pokonała wysokość 1,89, a w drugich próbach przeskoczyła 1,93 i 1,96.

To właśnie ta wysokość była decydująca, bo 1,96 udało się uzyskać tylko czterem lekkoatletkom. Lićwinko była trzecia - za bezbłędną dotychczas Cunningham i Hiszpanką Ruth Beitią. Tuż za podium na tym etapie znajdowała się Litwinka Airine Palsyte, która 1,96 pokonała dopiero w ostatnim podejściu.

Żadnej z zawodniczek nie udało się pokonać poprzeczki na wysokości 1,99. O miejscach na podium zadecydowały wcześniejsze zrzutki.

Srebrna sztafeta

Chwilę po Lićwinko medal zdobyły nasze biegaczki. Polska sztafeta 4x400 m w składzie: Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub, Magdalena Gorzkowska i Justyna Święty wywalczyła srebrny medal. Biało-czerwone uzyskały czas 3.31,15. Wygrały Amerykanki ze zdecydowaną przewagą - ich czas to 3.26,38. Trzecie były Rumunki.

To drugi i trzeci medal dla polskiej reprezentacji w Portland. Wcześniej brąz w skoku o tyczce wywalczył Piotr Lisek (OSOT Szczecin).