Halowe Mistrzostwa Świata: brąz Lićwinko, srebrna sztafeta 4x400

Kamila Lićwinko, fot. PAP/EPA/John G Mabanglo
Kamila Lićwinko

Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok) wynikiem 1,96 m w skoku wzwyż zdobyła w Portland brązowy medal 16. halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata. Z takim samym rezultatem zwyciężyła 18-letnia Amerykanka Vashti Cunningham, a srebro przypadło Hiszpance Ruth Beitii. Ponadto wieczorem srebrny medal wywalczyła polska sztafeta kobiet na dystansie 4x400 metrów.

To nie był łatwy konkurs dla Lićwinko. Trenująca ze swoim mężem Michałem zawodniczka przyjechała do Stanów Zjednocoznych bronić tytułu, ale zrzutkę zaliczyła już na pierwszej wysokości 1,84. Później z powodzeniem pokonała wysokość 1,89, a w drugich próbach przeskoczyła 1,93 i 1,96.

To właśnie ta wysokość była decydująca, bo 1,96 udało się uzyskać tylko czterem lekkoatletkom. Lićwinko była trzecia - za bezbłędną dotychczas Cunningham i Hiszpanką Ruth Beitią. Tuż za podium na tym etapie znajdowała się Litwinka Airine Palsyte, która 1,96 pokonała dopiero w ostatnim podejściu.

Żadnej z zawodniczek nie udało się pokonać poprzeczki na wysokości 1,99. O miejscach na podium zadecydowały wcześniejsze zrzutki.

Srebrna sztafeta

Chwilę po Lićwinko medal zdobyły nasze biegaczki. Polska sztafeta 4x400 m w składzie: Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub, Magdalena Gorzkowska i Justyna Święty wywalczyła srebrny medal. Biało-czerwone uzyskały czas 3.31,15. Wygrały Amerykanki ze zdecydowaną przewagą - ich czas to 3.26,38. Trzecie były Rumunki.

To drugi i trzeci medal dla polskiej reprezentacji w Portland. Wcześniej brąz w skoku o tyczce wywalczył Piotr Lisek (OSOT Szczecin).