Rakietę wystrzelono z wyrzutni mobilnej w pobliżu miasta Sinchon. Według agencji miała ja "śledzić" druga, mniejsza rakieta.

 

Rada wzywa, Pjongjang eksperymentuje

 

Rada, która zebrała się w trybie nadzwyczajnym na wniosek Stanów Zjednoczonych, wezwała Pjongjang do zaprzestania dalszych naruszeń. Wyrażono też "głębokie zaniepokojenie" reakcją Pjongjangu na rezolucję uchwaloną dwa tygodnie temu, która wprowadziła najostrzejsze z dotychczasowych sankcji.

 

Była to odpowiedź na przeprowadzenie przez Koreę Północną próby z bronią nuklearną w styczniu, z rakietą dalekiego zasięgu w lutym oraz z pociskami średniego zasięgu w marcu.

 

Rada Bezpieczeństwa wezwała wszystkie kraje do przestrzegania reżimu sankcji przeciwko Korei Północnej.

 

Kim Dzong Un grozi światu atomem

 

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

 

10 marca przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył, że jego kraj zminiaturyzowałładunki jądrowe by następnie instalować je na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

 

Aktywność militarna komunistycznej Korei Północnej jest źródłem coraz poważniejszych napięć w regionie. Wywołuje też niepokój państw sąsiednich.

 

PAP