Gigantyczna turbina została dostarczona z Niemiec drogą morską do portu w Gdańsku, potem przeładowana na barkę śródlądową, która obecnie płynie Wisłą w kierunku Płocka - w piątek wieczorem ma dotrzeć do Włocławka.

 

"Ładunek spodziewany jest w Płocku między 23 a 25 marca" – informuje PKN Orlen. Według spółki, kolejną ważną operacją logistyczną będzie przeładunek turbiny z barki, a następnie jej transport specjalnym pojazdem na teren budowy w płockim koncernie. Operacja ta planowana jest na przełomie marca i kwietnia.

 

turbina

 

Nowa elektrociepłownia w Płocku

 

Budowa nowej elektrociepłowni PKN Orlen na terenie zakładu głównego spółki w Płocku rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku. Koszt inwestycji, której wykonawcą jest konsorcjum Siemens, wraz z umową na serwis głównych urządzeń to 1,65 mld zł.  Pracę ma rozpocząć na przełomie 2017 i 2018 roku i mieć moc 596 megawatów. Zapewni dostawy energii zarówno na potrzeby kompleksu rafineryjno-petrochemicznego oraz na rynek - do Krajowego Systemu Energetycznego.

 

Turbina ma najwyższą efektywność energetyczną na świecie i jednocześnie zapewnia wysokie parametry ekologiczne przy spalaniu gazu w temperaturze ponad 1500 stopni Celsjusza. Bloki energetyczne z tego typu turbiną powstały lub są w fazie budowy m.in. w Niemczech, Korei Płd., Turcji, Egipcie i USA.

 

Budowa płockiej elektrociepłowni to jedna z kluczowych inwestycji PKN Orlen zaplanowanych na lata 2014-17. W tym czasie wydatki na rozwój, jak informował wcześniej płocki koncern, mają wynieść łącznie 10,8 mld zł.

 

PAP, polsatnews.pl, Fot. PKN Orlen