Prezydent w trakcie spotkania odznaczył kilkanaście osób za działania na rzecz węgierskiej Polonii, rozwijanie współpracy i przyjaznych stosunków między Polską i Węgrami.

 

- Utrzymywanie więzi, a w ten sposób także i budowanie poczucia wspólnoty, polskości, będących naszą wielką sprawą, jest dla mnie ogromnie ważne z uwagi na misję, którą powierzyli mi Polacy - powiedział.

 

Duda podkreślił, że każda z odznaczonych osób wniosła ogromny wkład w dbanie o Polaków i polskość na Węgrzech. - To oznacza także dbanie o Polskę oraz budowanie siły naszego kraju także w przestrzeni międzynarodowej - ocenił.

 

Nagroda i prośba o dalsze prace

 

Andrzej Duda mówił również, że odznaczeni pracują społecznie, z potrzeby serca i ducha, z poczucia więzi i korzeni narodowych. Prezydent prosił przedstawicieli Polonii o dalszą pracę na rzecz Polski, dziękował za dotychczasowe starania.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali Eugeniusz Korek, twórca sobotnich szkół nauczających języka polskiego, i Bela Kriston - promotor polskiego jazzu i polskiej kultury na Węgrzech. Pozostałe osoby otrzymały Złote Krzyże Zasługi.

 

Wcześniej podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami prezydent Duda mówił, że ze strony węgierskiej otrzymał jednoznaczny sygnał o chęci zacieśniania współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Podkreślał, że podstawą rozwoju biznesowego i turystycznego jest m.in. dobra infrastruktura komunikacyjna. O współpracy w tym zakresie polski prezydent rozmawiał w piątek z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

 

Napięta sobota

 

W pierwszy dzień weekendu polska para prezydencka weźmie udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Parlamenty obu krajów rok 2016 ustanowiły rokiem solidarności Polski i Węgier w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego z 1956 roku.

 

Tego samego dnia Andrzej Duda spotka się też m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

 

PAP