W poniedziałek w KPRM zorganizowano spotkanie z prezydentami miast i wojewodami na temat programu „Rodzina 500 plus", który startuje 1 kwietnia.

 

To zastrzyk dla polskiej gospodarki

 

- Powinniśmy sobie powiedzieć, że damy radę, że program zostanie wprowadzony bez problemu, że zrobimy wszystko, żeby dotarł do tych, którzy czekają dzisiaj na ten program - do polskich rodzin, do polskich rodziców, do polskich dzieci. Zróbmy wszystko żeby sprawnie organizacyjnie, bez zbędnej zwłoki urzędniczej i administracyjnej, ten program mógł być realizowany - mówiła premier. 

 

Jak powiedziała "pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" to zastrzyk dla polskiej gospodarki, dzięki temu będzie się ona szybciej i lepiej rozwijać".

 

Zaznaczyła, że program "Rodzina 500 plus" jest wielkim wyzwaniem, ale - jak dodała - jego sukces "nie będzie sukcesem polityków, sukcesem urzędników", ale sukcesem polskich rodzin. - Wierzę głęboko, że wszystkim nam o to właśnie chodzi - powiedziała.

 

- Służymy państwu wsparciem organizacyjnym, informacyjnym, są tutaj razem z nami na spotkaniu państwo wojewodowie, którzy będą do waszej dyspozycji, będą was wspierali, będą prowadzili również akcję informacyjną. Są zawsze gotowi państwu pomóc, jeżeli gdzieś, w jakimś samorządzie, pojawi się problem, czy pojawi się kłopot - mówiła Szydło, zwracając się do samorządowców.

 

Wsparcie wojewodów przy wdrażaniu programu

 

- To bardzo ważny program i realne wsparcie dla polskich rodzin. Naszym zadaniem - administracji rządowej, samorządowej - jest spowodowanie, żeby ten program funkcjonował" - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Błaszczak. Przypomniał, że urzędy wojewódzkie prowadzą szkolenia dla samorządowców, którzy będą wypłacali świadczenia.

 

- Wspólnie zależy na tym, żeby ten program był jak najszybciej wdrożony - powiedział minister.

 

Jak ocenił, będzie to również wsparcie dla lokalnego rynku. - Te pieniądze będą wydawane nie na dobra luksusowe, ale na dobra podstawowe. Szczególnie dla średnich i mniejszych miejscowości i gmin jest to niewątpliwie czynnik prorozwojowy, ale najważniejsze jest to, że ten program ma charakter demograficzny - powiedział Błaszczak.

 

Przez najbliższy tydzień kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotykać się będzie z przedstawicielami samorządów, aby ocenić stan przygotowań i podsumować dotychczasowe działania.

 

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

 

PAP