Komisja Wenecka wydała w piątek opinię dotyczącą sprawy polskiej. Bochenek przypomniał, że rekomendacje instytucji zostały wydane na wniosek ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

 

- Obecny pat polityczny w Polsce rozpoczął się w czasie rządu opozycji. W związku z tym, że rozwiązanie tej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, pani premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać opinię do Sejmu na ręce marszałka Marka Kuchcińskiego - poinformował rzecznik rządu.

 

Bochenek dodał, że "parlamentarzyści powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem ze sporu". - Ponieważ ustawa o TK była projektem poselskim, spór powinien być rozwiązany przy zaangażowaniu i współpracy wszystkich klubów parlamentarnych - ocenił.

 

Bez zmian wobec publikacji stanowisk sędziów TK

 

- Co do publikacji, podtrzymujemy zdanie, że rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów TK, które nie jest oparte na przepisach prawa - powiedział. Stwierdził, że ta kwestia również wymaga wypracowania konsensusu.

 

- Apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce, abyśmy wspólnie rozwiązali spór wokół Trybunału Konstytucyjnego - podsumował.

 

Polsat News