Waszczykowski: Komisja Wenecka daleko wykroczyła w swoich opiniach

Polska
Waszczykowski: Komisja Wenecka daleko wykroczyła w swoich opiniach
PAP/EPA/Fabio Campana

- Chcemy, aby Komisja odniosła się do naszej prośby o zbadanie sytuacji prawnej. KW daleko wykroczyła w swoich opiniach, nie wiem, czy będzie jeszcze dalej wykraczać i np. odnosić się do wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. My uważamy, że nie jest on wyrokiem, tylko pewnym stanowiskiem politycznym - zapowiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski.

- Polska odpowiedź ws. projektu opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym wysłana do Komisji Weneckiej jest odpowiedzią polemiczną. Polska delegacja podczas obrad Komisji będzie zbijać stawiane zarzuty - zapowiedział Waszczykowski.

 

Już wcześniej MSZ informował o wysłaniu odpowiedzi do Komisji Weneckiej. Jak podał resort, w obradach Komisji w najbliższy piątek weźmie udział ekspercka delegacja z Polski, w której składzie znajdą się: wiceszef MSZ Konrad Szymański, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski.

 

"Polska delegacja wykaże, że jest to spór polityczny, a nie prawny"

 

Waszczykowski dodał, że polska delegacja "ma się odnosić do tej opinii, która przesłana została nam w końcu lutego". Jak zapowiedział, jej członkowie przedstawią argumenty "zbijające zarzuty, które są stawiane w tej opinii, jak również przekażą pewną opinię, że spór daleko wykracza poza prawo, jest to spór polityczny i powinien być rozwiązany metodami politycznymi, kompromisem, a nie metodami interpretacji prawa, bo to prawo może być interpretowane w sposób zawodny".

 

Pytany, czy Polska weźmie pod uwagę opinię Komisji Weneckiej, odpowiedział, że będzie to zależało od "ostatecznej opinii, bo do tej pory mamy do czynienia jedynie z projektem". - Tutaj nie będę ukrywał tajemnicy, że będziemy polemizować z tą opinią - dodał.

 

Komisja Wenecka ma omówić i przyjąć opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia zeszłego roku. Strona polska została zaproszona na posiedzenie plenarne Komisji na piątek po południu.

 

Wizyta KW w Warszawie

 

O wydanie opinii wystąpił Waszczykowski. W rezultacie tego wniosku przedstawiciele Komisji złożyli wizytę w Warszawie, gdzie przez dwa dni rozmawiali między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami rządu, Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego.

 

Polski MSZ w zeszłym tygodniu wnioskował o odroczenie wydania opinii przez Komisję Wenecką w związku z upublicznieniem w mediach projektu opinii, co - jak mówił wiceszef MSZ - "w poważny sposób podważyło zaufanie" polskiego rządu do Rady Europy i Komisji Weneckiej. Komisja Wenecka nie przychyliła się jednak do tego wniosku.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze