Cavusoglu podkreślił także chęć współpracy ze strony Ankary z Biurem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR)i innymi organizacjami humanitarnymi, dzięki czemu jego zdaniem udałoby się wykorzystać potencjał porozumienia z UE.

 

Ten plan to najlepsze rozwiązanie, które ma zniechęcać do nielegalnej migracji i walczyć z przemytnikami ludzi. "Celem (porozumienia) jest zatrzymanie nielegalnej migracji i zagwarantowanie migracji legalnej".

 

Turcja wybuduje dla migrantów tymczasowe schroniska

 

Szef tureckiego MSZ zapowiedział też, że kraj planuje wybudowanie tymczasowych schronisk o wysokim standardzie, przeznaczonych dla migrantów ekonomicznych, którzy są odsyłani z powrotem do Turcji, ale nie kwalifikują się do otrzymania statusu uchodźcy w tym kraju.

 

W poniedziałek na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli UE i Turcja wstępnie uzgodniły plan w sprawie migracji, który przewiduje, że Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów przeprawiających się na greckie wyspy. Zgodnie z projektem w zamian za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka UE ma przyjąć syryjskiego uchodźcę bezpośrednio z obozów w Turcji. Ponadto Wspólnota podwoi do 6 mld euro pomoc dla uchodźców syryjskich w Turcji. Plan unijno-turecki przewiduje także przygotowanie do otwarcia pięciu nowych rozdziałów rokowań akcesyjnych z Ankarą oraz przyśpieszenie liberalizacji wizowej.

 

Plan nie został jeszcze przyjęty, ma zostać doprecyzowany na szczycie UE 17-18 marca.

 

PAP