Zmiana oznacza, że płatności między przedsiębiorstwami powyżej 15 tys. zł (ok. 3 tys. euro) - bez względu na ich liczbę w ramach jednej transakcji - będą musiały być dokonywane za pośrednictwem banku. Transakcję poniżej tej kwoty będzie można rozliczyć w gotówce.

 

"Regulacja ta przyczyni się do upowszechnienia obrotu bezgotówkowego jako bezpieczniejszego. Zapewni też zwiększenie przejrzystości obrotu gospodarczego. Będzie to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców, którzy prawidłowo ewidencjonują swoje dochody, czyli nie prowadzą działalności w szarej sferze. W efekcie regulacja ta umożliwi uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami" - tłumaczy rząd w komunikacie.

 

Autorem zmian jest ministerstwo finansów. 

 

- Nowa regulacja przyczyni się to do zwiększenia dochodów budżetu państwa oraz ograniczenia fikcyjnych transakcji w tym wyłudzeń VAT i prania brudnych pieniędzy. Można ocenić, że rozliczenie gotówkowe płatności opiewającej na znaczne kwoty, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych może świadczyć o transakcji, która nie miała miejsca - tłumaczyła wcześniej rzeczniczka prasowa resortu Wiesława Dróżdż.
 
W Unii Europejskiej progi kwotowe do dokonywania płatności gotówkowych wprowadziły m.in. Bułgaria i Węgry (5 tys. euro), Francja, Belgia oraz Grecja (3 tys. euro), Hiszpania (2,5 tys. euro) i Portugalia (1 tys. euro).

 

polsatnews.pl