- Przy tak niskich cenach węgla musimy się określić: czy to górnictwo ma funkcjonować w warunkach gospodarki rynkowej, czy ma być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jeżeli ma być gwarantem bezpieczeństwa, to trzeba włożyć jakiś wysiłek i budżet musi wspomóc górnictwo, żeby mogło wydajnie funkcjonować - tłumaczył Czerkawski.


Jego zdaniem "idealną sytuacją byłoby, gdyby można było zarabiać na węglu i byłby on gwarantem bezpieczeństwa". - Każde bezpieczeństwo kosztuje i to samo jest z bezpieczeństwem energetycznym - zauważył związkowiec.

 

W Kompanii Węglowej, której 11 kopalń i 4 zakłady mają najdalej do połowy roku przejść do nowej struktury, jaką będzie Polska Grupa Górnicza, trwa spór zbiorowy, w którym związkowcy chcą potwierdzenia, iż tegoroczne średnie miesięczne wynagrodzenia górników nie będą niższe niż w ubiegłym roku. Chodzi o pensje wraz ze wszystkim dodatkami, m.in. premią barbórkową, tzw. 14. pensją, deputatem, rekompensatą węglową itp. Piątkowe spotkanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego ze stronami sporu nie przyniosło rozwiązania.

 

Polsat News

Podziel się:
Skomentuj: