Filipińczycy zatrzymali północnokoreański statek, to efekt zaostrzonych sankcji ONZ

Świat
Filipińczycy zatrzymali północnokoreański statek, to efekt zaostrzonych sankcji ONZ
PAP/EPA/STR

Na mocy zaostrzonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji na Koreę Północną władze Filipin zatrzymały północnokoreański frachtowiec - poinformował w sobotę rzecznik prasowy filipińskiego resortu dyplomacji Charles Jose. Załoga statku ma być deportowana.

- Zgodnie z rezolucją ONZ statek Korei Północnej w Subic (Morze Południowochińskie ) będzie zatrzymany i nie otrzyma zgody na opuszczenie portu - poinformował agencję Reutera rzecznik filipińskiego MSZ. Dodał, że na pokładzie znajdowało się 21 członków załogi i wszystkich czeka deportacja. Władze w Manili będą też czekać na oenzetowskich inspektorów, którzy sprawdzą jednostkę - dodał Jose.

 

Reuters informuje, że władze Filipin zatrzymały statek Dżin Teng. To jedna z pierwszych jednostek Korei Północnej, która wpłynęła do obecnego portu od czasu zaostrzenia sankcji wobec komunistycznego reżimu. Pływający pod banderą Sierra Leone statek zawinął do filipińskiego portu 27 lutego, na pokładzie przewoził ziarna palmowe. W piątek statek próbował opuścić port, jednak uniemożliwiła mu to straż przybrzeżna.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaaprobowała 2 marca rezolucję zdecydowanie zaostrzającą sankcje wobec Korei Północnej w związku z testem bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang 6 stycznia. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

 

Rezolucja przewiduje między innymi zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Ponadto przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleźli się wśród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

 

Projekt tej rezolucji przedłożyły USA; jego tekst uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu. Jednak Chiny ostro potępiły ostatnie próby z bronią nuklearną i pociskami balistycznymi dokonane przez Pjongjang. Zdaniem analityków może to zapowiadać zmianę polityki Pekinu wobec nieprzewidywalnego sąsiada.

 

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie