Scott Kelly i Michaił Kornijenko powrócili na Ziemię po rekordowych 340 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Technologie
Scott Kelly i Michaił Kornijenko powrócili na Ziemię po rekordowych 340 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
NASA

Rosyjska kapsuła Sojuz z astronautami oraz trzecim członkiem załogi Siergiejem Wołkowem wylądowała dzisiaj wczesnym rankiem czasu polskiego w Kazachstanie. Kelly i Kornijenko wypełnili swoją najdłuższą w historii Stacji misję.

Scott był pierwszym Amerykaninem, który spędził w kosmosie rok. Astronauci w czasie swojego pobytu na stacji przeprowadzili 400 eksperymentów, kilkukrotnie wychodzili na kosmiczny spacer i jedli pierwszą wyhodowaną w kosmosie sałatę.


Część z eksperymentów dotyczyła badania długotrwałego wpływu przebywania w stanie nieważkości na ludzkie ciało. W porównawczych badaniach brał udział brat bliźniak Kelly'ego, były astronauta Mark Kelly, który przebywał w tym czasie na ziemi. Wyniki badań mają zostać wykorzystane podczas planowania pierwszej wyprawy z udziałem człowieka na Marsa.


Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię na wysokości około 400 km. Wysokość ta jest zmienna, z czasem powoli się obniża (o 2 km na miesiąc), ale co pewien czas wykonywane są manewry podwyższenia orbity. Pierwsze moduły stacji ISS zostały wyniesione na orbitę w 1998 roku, a pierwsza stała załoga dotarła na pokład w 2000 roku.


W projekcie ISS biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia, Brazylia, a także Europejska Agencja Kosmiczna).

 

Od lewej: Scott Kelly, Siergiej Wołkow i Michaił Kornijenko, fot. NASA


Nasa.gov

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze