Astra została wybrana spośród 7 finalistów konkursu COTY (Car of The Year). Do rywalizacji stanęło łącznie ponad 40 nowych modeli, od sportowych roadsterów, poprzez luksusowe limuzyny, po samochody sportowo-użytkowe.


W finałowej siódemce samochodów ubiegających się o nagrodę były także Audi A4, Jaguar XE, Skoda Superb i BMW Serii 7.

 

- Nowa Astra otwiera nową erę w historii Opla, a zwycięstwo w tegorocznym konkursie o tytuł "Samochodu Roku" świadczy o tym, że jesteśmy na właściwej drodze - powiedział dr Karl-Thomas Neumann, dyrektor generalny Opla. 


Od premiery rynkowej jesienią ubiegłego roku, nowa Astra zdążyła już zdobyć takie międzynarodowe nagrody, jak SAFETYBEST 2015 i Złota Kierownica za 2015 rok. Samochód otrzymał także maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.


Europejska nagroda "Samochód Roku" została ustanowiona w 1964 roku. Po tegorocznym zwycięstwie firma Opel ma już na koncie pięć tytułów "Samochodu Roku". Pierwszy raz dla producenta z Rüsselsheim zdobył go Opel Kadett E w 1985 roku. Dwa lata później ogólnoeuropejską nagrodę zdobyła Omega A. W ostatnich latach Opel tryumfował w tym plebiscycie dwukrotnie: dzięki Insignii w 2009 roku i za sprawą Ampery w 2012 roku.