Iran: przywódca opozycji przebywający w areszcie domowym oddał głos w wyborach

Świat
Iran: przywódca opozycji przebywający w areszcie domowym oddał głos w wyborach
PAP/EPA/Abdein Taherkenareh

Przywódca irańskiej opozycji i kandydat w wyborach prezydenckich w 2009 roku Mehdi Karubi oddał głos w piątkowych wyborach, po raz pierwszy od umieszczenia go w areszcie domowym w 2011 roku - podał informacyjny portal internetowy Kaleme.

Do domu w Teheranie, w którym przebywa Karubi, przewieziono urnę wyborczą.

 

Irańskie MSW zapewniało w środę, że wszyscy Irańczycy będą mieli możliwość wziąć udział w wyborach do parlamentu i Zgromadzenia Ekspertów.

 

Wybory po kilku miesięcach od porozumienia

 

Piątkowe wybory są testem dla pragmatycznego prezydenta Hasana Rowhaniego i kontynuacji polityki otwarcia i reform. W nowej kadencji Zgromadzenie Ekspertów wybierze najpewniej następcę ajatollaha Alego Chameneia, wyznaczając kurs na najbliższe lata.

 

Zarówno parlament, jak i Zgromadzenie są obecnie zdominowane przez konserwatystów. Wybory odbywają się kilka miesięcy po zawarciu historycznego porozumienia Iranu z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Porozumienie przypieczętowało koniec izolacji Iranu na arenie międzynarodowej wraz ze zniesieniem w styczniu większości zachodnich sankcji finansowych.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze