Coby Persin, bo tak nazywa się amerykańska gwiazda You Tube’a powiedział, że chciał sprawdzić reakcję ludzi na widok starszego mężczyzny ściskającego dziewczynkę. I to w zatłoczonym centrum Nowego Jorku.

 

Z jednej strony jego eksperyment miał zwrócić uwagę na problem zwłaszcza krajów rozwijających się, w których małżeństwa dzieci nie spotykają się ze społeczną krytyką. Z danych ONZ wynika, że każdego dnia nawet 33 tysiące dziewczynek zostaje żonami tracąc tym samym szansę choćby na edukację.

 

Z drugiej, jak dodał Coby, także na fakt, że w niektórych amerykańskich stanach dozwolone są małżeństwa nastolatek. Mimo, że dochodzi do nich za zgodą rodziców albo sądu i to tylko w wyjątkowych okolicznościach - np. w stanie New Hampshire możliwe są małżeństwa 13-letnich dziewczynek, a w Massachusetts – nawet 12-latka może wyjść za mąż.

 

"Zabierz od niej ręce"

 

Na nagraniu dokumentującym eksperyment, które w sieci wyświetlono już prawie milion razy - wyraźnie widać negatywne reakcje nowojorczyków. Widząc, jak starszy mężczyzna ubrany w ślubny garnitur pozuje do zdjęć z dziewczynką w sukni ślubnej, ludzie przystawali i pytali, o co chodzi. "Jej rodzice dali mi pozwolenie" - odpowiadał z obco brzmiącym akcentem podstawiony "pan młody", gdy ktoś spytał, jak się czuje z 12-latką u boku. Byli i tacy, którzy chcieli wzywać policję.

 

- Mieszkańcy Nowego Jorku nie przeszli obojętnie obok małżeństwa 65-latka z 12-latką. Ludzie na całym świecie powinni reagować w podobny sposób – podsumował swój eksperyment Coby Persin.

 

 

 

Powtórka z Bejrutu

 

Podobny eksperyment przeprowadzono jakiś czas temu w Libanie. Wideo nakręcone w Bejrucie miało zwrócić uwagę na problem tysięcy dziewczynek zmuszanych do małżeństwa w Libii i Syrii.

 

Był też elementem dyskusji, gdyż w 2015 roku Krajowa Komisja ds. Kobiet złożyła w parlamencie projekt ustawy, która nakazywałaby sędziom cywilnym, a nie tylko religijnemu trybunałowi – zatwierdzania wszelkich małżeństw z dziećmi. Sprawa nie doczekała się jednak rozstrzygnięcia.

 

W Libanie wiek, w którym dziewczynka może wyjść za mąż jest różny w zależności od regionu. Na niektórych obszarach 14-latki mogą zostać żonami bez zgody rodziców. Ale są tez takie regiony, gdzie dopuszcza się małżeństwa dziewięciolatek.  

 

UNFPA, You Tube