Nowy system będzie oparty o aplikację na smartfony. W trakcie płatności użytkownik zostanie poproszony o zeskanowanie odcisku swojego palca lub zrobienie sobie zdjęcia. Wiele nowych smartfonów już teraz ma możliwość skanowania odcisków palców. Z kolei w przypadku selfie użytkownik będzie musiał mrugać podczas robienia zdjęcia. W ten sposób nie będzie można "oszukać" programu statycznym zdjęciem "innej" osoby.

 

Firma potwierdziła także, że prowadzi badania nad innymi zabezpieczeniami - chodzi m.in. o monitorowanie rytmu serca, skan tęczówki oraz rozpoznanie głosu.

 

Eksperci firmy Mastercard, która planuje wdrożyć ten system, powiedzieli, że 92 procent użytkowników testujących to rozwiązanie wolało je od tradycyjnych haseł.

 

- Ludzie na całym świecie będą używać powszechnie tej technologii w ciągu 5 lat – stwierdził Ajay Bhalla, odpowiedzialny za rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa w Mastercard.


Firma przewiduje, że nowy sposób autoryzacji zostanie na początku wprowadzony  jedynie w wybranych krajach: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii.

 

wirtualnemedia.pl, CNN