Senat zadecydował: dodatkowe pieniądze dla senackiej kancelarii. Nie będzie zwiększenia budżetu TK i RPO

Polska
Senat zadecydował: dodatkowe pieniądze dla senackiej kancelarii. Nie będzie zwiększenia budżetu TK i RPO
senat.gov.pl

Zwiększenie o 2,5 mln zł budżetu Kancelarii Senatu kosztem Krajowej Rady Sądownictwa zakłada jedna z poprawek do budżetu na 2016 rok, zaakceptowana w piątek przez Senat. Senatorowie nie poparli poprawek zwiększających budżet Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Senatorowie głosują w piątek nad poprawkami do ustawy budżetowej na 2016 rok. Z ponad 150 poprawek tylko nieznaczna część została poparta przez senacką komisję budżetu i finansów, a więc ma szanse na poparcie w całej izbie.

 

2,5 mln dla Kancelarii Senatu

 

Jedną z nich, przyjęta w piątkowym głosowaniu, zakłada przeznaczenie 2,5 mln zł na wydatki bieżące Kancelarii Senatu, kosztem wydatków na nową siedzibę Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Senat przyjął też poprawkę, zwiększającą o 2 mln zł subwencje i dotacje na dokształcanie nauczycieli dla Polonii, kosztem budżetu MSZ.

 

Zwiększenie budżetu TK i RPO - odrzucone

 

Odrzucone zostały m.in. poprawki opozycji, które zwiększały budżet Trybunału Konstytucyjnego o ok. 1,6 mln zł, m.in. na wynagrodzenia sędziów w stanie spoczynku, a także budżet Rzecznika Praw Obywatelskich o ok. 3,3 mln zł.

 

Poprawka dotycząca TK została odrzucona, mimo poparcia przez senacką komisję budżetu i finansów.

 

Przed głosowaniem senatorowie Marek Borowski (niez.) i Kazimierz Kleina (PO) apelowali, by przyjąć obie poprawki, bo - jak uzasadniali - utrzymują one jedynie wydatki obu instytucji na poziomie 2015 roku.

 

Przekonywali też, że parlament nie powinien "karać" TK i RPO zmniejszaniem budżetu w związku z tym, że rządząca większość jest z nimi w politycznym sporze.

 

PAP

 

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze