Pomysłodawcą budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Autorem projektu monumentu, który ma powstać u stóp Wawelu jest architekt Alexander Smaga.


- Pomnik tworzy bryłę architektoniczno-rzeźbiarską, która odzwierciedla mapę dawnych granic II Rzeczpospolitej w momencie wybuchu II wojny światowej - opowiada architekt. Rzeźba będzie miała kształt wstęgi wyłaniającej się spod ziemi, która symbolizuje siłę oporu Polskiego Państwa.

 

 

- Koncepcja, która jest zgodna z uchwałą Rady Miasta (z 2013 r.), zakłada powstanie współczesnego kompleksu memoriału ku chwale polskiego wkładu w walkę o wolność narodu polskiego. To instalacja o niespotykanych rozmiarach - opisują projekt organizatorzy akcji. Przypominając, że "w Polsce ciągle stoi 300 pomników okupacyjnej armii sowieckiej, a nie ma pomników największej podziemnej armii w Europie".

 
Brakuje środków

 

Wstępnie planowano, że pomnik zostanie odsłonięty w 2013 r. w obchodzonym 27 września Dniu Podziemnego Państwa Polskiego.  Jednak udało się wówczas jedynie wmurować kamień węgielny z ziemią z pól bitewnych. Problemem oczywiście był brak pieniędzy. Według ostrożnych szacunków całość powinna zmieścić się w kwocie nieco ponad miliona złotych. Związek żołnierzy AK zebrał ok. 100 tys złotych, do budowy dorzucić się ma miasto Kraków. Inicjatorzy zabiegają też o wsparcie prywatnych sponsorów.

 
Alexander Smaga oprócz tego, że jest autorem projektu, jest też jednym z inicjatorów internetowej akcji na polakpotrafi.pl.

 

Wyjaśnił, że akcja crowdfundingowa będzie miała duże znaczenie dla wzniesienia monumentu.

 

– Jeśli internetowa akcja odniesie sukces, to pierwsze prace przy budowie mogą ruszyć w sierpniu tego roku - powiedział i dodał, że wzniesienie samej bryły pomnika to koszt ok. 300 tys. zł., natomiast realizacja całego przedsięwzięcia (wraz z urządzeniem otoczenia monumentu) wyniesie ok. 1,2 mln zł.

   

Darczyńcy mogą wybierać spośród kilku pakietów - nagród w zależności od wpłaconej kwoty np. wsparcie w wysokości 100 zł pozwoli, by nazwisko ofiarodawcy znalazło  się na tablicy pamiątkowej w Ogrodzie Pamięci.

 

Zbiórka będzie trwała 63 dni, minimalna kwota pozwalająca na budowę pomnika to 300 tysięcy złotych.


popieramak.pl, polakpotrafi.pl