Duże inwestycje w Grupie Azoty. 68 projektów za 7 mld zł

Biznes
Duże inwestycje w Grupie Azoty. 68 projektów za 7 mld zł
Zakłady Azotowe Puławy, fot. Sławomir Kłak/pulawy.com
Zakłady Azotowe Puławy

Największa w Polsce firma chemiczna przeznaczyła na inwestycje do 2020 r. 7 mld zł. Wyselekcjonowano 68 projektów, które stawiają na konkurencyjność, nowoczesność i pionierskie rozwiązania.

- Jesteśmy jednym z najważniejszych koncernów chemicznych w Europie, który odważnie i mądrze inwestuje na świecie. Grupa Azoty w nowej formie to strategiczny dla państwa podmiot, który swoją działalnością realizuje cele związane z innowacyjną przyszłością polskiej gospodarki - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski.

 

Do 2020 r. Azoty zamierzają przeznaczyć na inwestycje 7 mld zł. W przyjętej strategii Grupa wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji.

 

Od 2014 r. w Tarnowie realizowany jest projekt związany ze zbilansowaniem kaprolaktamu w Grupie Azoty i jego przetwórstwa do poliamidów PA6. Dzięki temu Grupa zamierza sprzedawać około 140 tys. ton poliamidów i 30 tys. ton kompozytów, co pozwoli jej stać się trzecim europejskim producentem poliamidów. W Tarnowie ruszyła także budowa instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów o wartości 141 mln zł.

 

Inwestycja Granulacji Mechanicznej Nawozów trwa także w Grupie Azoty Puławy, gdzie tworzone są dwie linie produkcyjne o wartości 385 mln zł. Strategia Grupy Azoty na lata 2014-2020 przewiduje również budowę instalacji do produkcji propylenu PDH w Policach za przeszło 1,7 mld zł. Polickie zakłady modernizują proces syntezy amoniaku o wartości 155,6 mln zł.

 

Z kolei w kędzierzyńskiej spółce Grupy Azoty trwa budowa Elektrociepłowni za 375 mln zł oraz budowa instalacji nawozów RSM o wartości 29,5 mln zł.

 

Wdrażany jest również kompleksowy program Azoty PRO, który ma spowodować długoterminowy, stabilny wzrost efektywności. Od roku 2017 ten program ma dać ponad 300 mln zł korzyści rocznie.

 

Będą przejęcia

 

Grupa Azoty chce też rozwijać się poprzez przejęcia. W najbliższym czasie powstanie lista 10 podmiotów, których powiązaniem kapitałowym jest zainteresowana - zapowiedział Jarczewski. Dziś Grupa zbiera 90 proc. przychodów z rynków europejskich, gdzie Azoty zajmują czołowe pozycje w rankingach producenckich. Jej celem jest pozycja "partnera pierwszego wyboru' tak dla firm globalnych, jak i dla lokalnych przedsiębiorców i rolników.

 

- Chcemy, aby rolnik w Brazylii, Afryce i Polsce chcąc kupić nawozy, myślał w pierwszej kolejności o produktach Grupy Azoty. Podobnie z inwestycjami, jeśli na przykład globalny koncern w Ameryce będzie poszukiwał partnera do stworzenia instalacji chemicznej, chcemy, aby na początku zwrócił się z tą propozycją do nas - dodał prezes Jarczewski.

 

Grupa Azoty S.A. to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze