Pomurnika wypatrzył przyrodnik Krzysztof Żarkowski, który powiadomił o tym Radio Wrocław. - Ostatni taki przypadek był w 2008 roku w Górach Kaczawskich w jednym z kamieniołomów. Ten ptak występuje głównie w Alpach czy Karpatach. Żeruje na ścianach skalnych, żywiąc się owadami. W Polsce obserwowane są pojedyncze osobniki, na przykład w Tatrach – wyjaśnił dla stacji Żarkowski.

 

W locie przypomina motyla


Pomurnik jest gatunkiem prowadzącym dzienny tryb życia, wracającym na noc do swoich stanowisk sypialnych ukrytych w szczelinach skał, a w okresie lęgowym do gniazda. Poza tym jest samotnikiem, którego rewiry obejmują duże obszary.


Oprócz działań związanych z rozrodem można zaobserwować również inne różne rodzaje zachowań w cyklu życiowym ptaka. Pomurnik pielęgnuje swoje upierzenie przez "kąpiele" zarówno w piasku, jak i na słońcu. W obu przypadkach maksymalnie rozpościera skrzydła, w piasku tarza się brzuchem, a na promienie słoneczne wypina zarówno grzbiet, jak i spód skrzydeł. Upierzenie ptaka w locie przypomina motyla.

 

W Polsce gatunek zagrożony


Ze względu na niewielką powierzchnię siedlisk nadających się jako habitat rozrodczy, liczebność pomurnika jest w Polsce naturalnie ograniczona – w latach 1995-2000 szacowano liczbę par w granicach od 15 do 20. 


Mimo tego, że ptaki te gnieżdżą się w trudno dostępnych miejscach górskich, człowiek może istotnie zagrozić populacji tego gatunku uprawiając w jego terenach lęgowych turystykę i alpinizm. Z tych względów w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt pomurnik jest sklasyfikowany jako gatunek skrajnie zagrożony.

 

Radio Wrocław, polsatnews.pl