Coraz więcej uchodźców w Austrii. Już co szósty mieszkaniec tego kraju jest obcokrajowcem

Świat
Coraz więcej uchodźców w Austrii. Już co szósty mieszkaniec tego kraju jest obcokrajowcem
Austriaccy żołnierze na tymczasowej granicy ze Słowenią, fot. PAP/EPA/MARIJA KANIZAJ
Austriaccy żołnierze na tymczasowej granicy ze Słowenią

Austriacki urząd statystyczny poinformował, że 14,6 proc. ludności zamieszkującej Austrię to obcokrajowcy. W 2015 roku do kraju przybyło 115 tys. osób, co ma związek z kryzysem migracyjnym.

Największy przyrost ludności odnotowano w Wiedniu, do którego w ciągu ostatniego roku przybyło 43,2 tys. osób. Liczba mieszkańców stolicy Austrii szacowana jest na 1,84 mln.

 

W całej Austrii mieszka już 1,27 mln obcokrajowców. Tylko w zeszłym roku przybyło ich 121 tys., z czego niemal 22 tys. to Syryjczycy, a ponad 18 tys. przybyło z Afganistanu. 10 tys. przyjechało z Iraku. Spoza Unii Europejskiej pochodzi w sumie 650 tys. osób.

 

W Austrii rozrasta się także społeczność polska - jest jedną z najszybciej rozwijających się.

 

Będą odsyłać imigrantów wojskowymi samolotami

 

Austriacki minister obrony Hans Peter Doskozil wydał w niedzielę zgodę na użycie dużych wojskowych samolotów transportowych typu Hercules do repatriacji imigrantów, którym odmówiono azylu politycznego w Austrii. Do końca 2019 roku ma to być 50 tys. osób. Od przyszłego tygodnia Herculesy będą do dyspozycji austriackiego MSW.

 

50 tys. imigrantów to według Doskozila "liczba minimum", którą Austria będzie musiała odesłać do ojczyzny. Minister podkreślił, że obowiązkiem austriackich władz jest traktować nielegalnych imigrantów "w ludzki sposób", ale "prawo jest prawem", a rząd powinien liczyć się z opinią społeczeństwa w tej sprawie.

 

thelocal.at

pr/ptw

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze