Największy przyrost ludności odnotowano w Wiedniu, do którego w ciągu ostatniego roku przybyło 43,2 tys. osób. Liczba mieszkańców stolicy Austrii szacowana jest na 1,84 mln.

 

W całej Austrii mieszka już 1,27 mln obcokrajowców. Tylko w zeszłym roku przybyło ich 121 tys., z czego niemal 22 tys. to Syryjczycy, a ponad 18 tys. przybyło z Afganistanu. 10 tys. przyjechało z Iraku. Spoza Unii Europejskiej pochodzi w sumie 650 tys. osób.

 

W Austrii rozrasta się także społeczność polska - jest jedną z najszybciej rozwijających się.

 

Będą odsyłać imigrantów wojskowymi samolotami

 

Austriacki minister obrony Hans Peter Doskozil wydał w niedzielę zgodę na użycie dużych wojskowych samolotów transportowych typu Hercules do repatriacji imigrantów, którym odmówiono azylu politycznego w Austrii. Do końca 2019 roku ma to być 50 tys. osób. Od przyszłego tygodnia Herculesy będą do dyspozycji austriackiego MSW.

 

50 tys. imigrantów to według Doskozila "liczba minimum", którą Austria będzie musiała odesłać do ojczyzny. Minister podkreślił, że obowiązkiem austriackich władz jest traktować nielegalnych imigrantów "w ludzki sposób", ale "prawo jest prawem", a rząd powinien liczyć się z opinią społeczeństwa w tej sprawie.

 

thelocal.at