- Bardzo poważnie traktujemy wyzwanie, które stoi przed Polską, czyli dywersyfikację źródeł energii - powiedziała Szydło po spotkaniu z norweską premier.

 

Zaznaczyła, że "zdaje sobie sprawę, że Polska jest państwem, które jeszcze przez wiele lat musi opierać się na węglu, który jest naszym głównym surowcem energetycznym". Jednocześnie oceniła, że "inwestycja w szelfie norweskim jest dobrą drogą".

 

Szydło wyraziła nadzieję, że podczas rozmów w Oslo zostanie "wydyskutowany" biznesowy kontrakt między firmami i współpraca będzie możliwa. W polskiej delegacji jest m.in. szef PGNiG Piotr Woźniak.

 

"Budowa gazociągu do Polski może zostać zrealizowana"

 

Szydło była pytana w czasie wspólnej konferencji z norweską premier Erną Solberg, czy podczas rozmów podnoszono kwestię budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski i czy ten projekt ma jej zdaniem szansę na realizację w niedalekiej przyszłości.

 

- Rząd polski zrobi wszystko, by zapewnić dobry klimat i warunki do zrealizowania budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski. Wierzę, że ta inwestycja wreszcie będzie mogła być zrealizowana - powiedziała premier.

 

Podkreśliła, że ta inwestycja jest dla polskiego rządu "niezwykle istotna i ważna", dlatego, że daje możliwość zapewnienia lepszego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

- Ta inwestycja była już przedtem dwukrotnie planowana i nie udało się jej zakończyć. W tej chwili wydaje mi się, że jest do tego dobry klimat. To jest oczywiście rozmowa ze spółkami, które będą projekt realizowały, ale wierzę w to głęboko - ze strony polskiego rządu mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko, by ten dobry klimat i warunki do tej współpracy stworzyć - że ta inwestycja wreszcie będzie mogła być zrealizowana - powiedziała Szydło.

 

Pytana, czy będzie to konkurencyjne przedsięwzięcie dla drugiej nitki gazociągu Nord Stream szefowa rządu odpowiedziała: - Uważamy, że inwestycja Nord Stream 2 (...) jest nieuzasadniona ze względów ekonomicznych. I uważamy, że ona ma tylko i wyłącznie podłoże polityczne. Tę ocenę wyrażamy w sposób jednoznaczny również na forum UE.

 

Premier Norwegii: Polska coraz bardziej istotnym partnerem

 

Premier Norwegii Erna Solberg po spotkaniu z Szydło przypomniała, że 100 tys. Polaków mieszka w Norwegii i są oni najbardziej znaczącą mniejszością zamieszkującą ten kraj. Podkreśliła, że Polska jest w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych Norwegii.

 

- Mamy duże pole do współpracy, jeśli chodzi o relacje dwustronne. Rozmawialiśmy o kwestiach związanych z energetyką, o kwestii uchodźców, sprawach bezpieczeństwa w Europie - powiedziała premier Norwegii. - Polska jest dla nas coraz bardziej istotnym partnerem. Współpracujemy w ramach strefy Schengen, polityki zagranicznej i wewnętrznej - dodała.

 

Solberg zaznaczyła również, rozmowa dotyczyła też międzynarodowej konferencji ws. pomocy dla Syrii, która odbędzie się w czwartek w Londynie. Solberg podkreśliła, że podczas spotkania omawiano też możliwą wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w tym roku w Norwegii.

 

PAP, Fot. PAP/Radek Pietruszka, wideo: Polsat News