Przerabiali stare maszyny i mówili, że są innowacyjne. Wyłudzili z UE ponad 18 milionów

Polska
Przerabiali stare maszyny i mówili, że są innowacyjne. Wyłudzili z UE ponad 18 milionów
policja.pl

W ręce policji wpadło 7 osób w wieku od 39 do 72 lat zajmujących się wyłudzaniem dotacji z Unii Europejskiej. Wstępnie szacowana kwota wyłudzeń to ponad 18 mln złotych. Pieniądze uzyskiwane były na projekty innowacyjne, w ramach których powstać miały nowoczesne urządzenia i maszyny. Szef grupy trafił do tymczasowego aresztu.

- Członkowie grupy składali wnioski o dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekty innowacyjne. Przedstawiali dokumentację techniczną urządzeń i maszyn, które w ramach projektu miały powstać jako innowacyjne. Następnie, najczęściej poza granicami kraju, kupowali podobnie działające maszyny i po wykonaniu ich nieznacznej modyfikacji wykazywali je jako w całości własny produkt innowacyjny - powiedziała w rozmowie z portalem polsatnews.pl nadkom. Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji.

 

W czasie prowadzenia sprawy policjanci przeprowadzili 47 przeszukań, zabezpieczyli ponad 50 maszyn i urządzeń, dokumenty, zapiski, kopie zawartości serwerów firmowych, komputery przenośne oraz telefony członków grupy. - W trakcie działań zlokalizowane maszyny poddano oględzinom z udziałem biegłych w zakresie budowy, funkcjonalności oraz wyceny maszyn i urządzeń - dodaje Laszczka-Rusek.

 

Zabezpieczone dowody będą teraz szczegółowo analizowane przez ekspertów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że  przestępcy złożyli wnioski o przyznanie dofinansowań z UE na kwotę około 40 mln złotych w ramach 25 projektów unijnych. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

pen/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze