Zdaniem Davida Camerona jego państwo nie nadąża z wypłatą zasiłków już teraz. - Dlatego zgłosił by tuż po referendum (ws. wyjścia z UE - red.) można było taki hamulec uruchomić, wprowadzić moratorium na transfer zasiłków społecznych i to nie na 4 lata, ale w przypadku pierwszego razu gdy ten mechanizm zostanie uruchomiony aż na 7 lat - poinformowała korespondentka.

 

- Jeśli ten hamulec bezpieczeństwa faktycznie zostanie uruchomiony to jako nowy unijny mechanizm będzie obowiązywał nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale we wszystkich pozostałych krajach unijnych. W przypadku Polaków dotknie to więc nie tylko tych na Wyspach Brytyjskich, ale również mieszkających i pracujących w innych krajach UE. - powiedziała.

 

Bardzo pracowita sesja Parlamentu Europejskiego

 

W poniedziałek w Strasburgu rozpoczęła się sesja Parlamentu Europejskiego, która potrwa do czwartku. Jednym z najważniejszych tematów o których dyskutować będą unijni europosłowie będzie przyszłość strefy Schengen. Z powodu napływu do Europy setek tysięcy imigrantów w ostatnich miesiącach coraz więcej państw wprowadza kontrole na granicach i kwestię tę przedyskutować zamierzają parlamentarzyści.

 

PE zajmie się również pakietem pomocowym dla Turcji. UE ma bowiem przekazać rządowi w Ankarze 3 mln euro pomocy na radzenie sobie z rosnącą ilością uchodźców i uszczelnieniem granic, aby coraz mniej migrantów przedostawało się dalej do Europy.

 

Europosłowie pochylą się również nad problemem molestowania kobiet w miejscach publicznych. Sprawa ta nabrała rozgłosu po tym, jak w sylwestrową noc w Kolonii dziesiątki imigrantów zaatakowało niemieckie kobiety.

 

W programie sesji plenarnej znalazły się również obrady dot. umowy handlowej TISA, która miałaby obejmować współpracę z 22 państwami i stworzenie sieci handlowych w sektorach bankowym, telekomunikacyjnym i zdrowotnym.

 

 

 

polsatnews.pl, Polsat News, europarl.europa.eu