Sudan Południowy to najmłodsze i zarazem jedno z najbiedniejszych państw świata. Powstało po niemal pół wieku wojen domowych w wyniku oderwania od Sudanu.

 

W styczniu 2005 r. rząd Sudanu oraz władze tymczasowe Repuliki Sudanu Południowego podpisały porozumienie o zakończeniu wieloletniej wojny domowej. W referendum trwającym od 9 do 15 stycznia 2011r. mieszkańcy Sudanu Południowego opowiedzieli się za proklamowaniem niepodległości.

 

W wojnie pomiędzy Północą i Południem Sudanu zginęło ponad 2 mln ludzi, a cztery miliony uciekły ze swoich domów.

 

Wojna domowa w Sudanie Południowym

 

Od grudnia 2013 r. Sudan Południowy jest pogrążony w wojnie domowej. Stronami konfliktu są plemiona Dinków, sprzyjających prezydentowi Salwie Kiirowi, oraz Nuerów, którzy popierają byłego wiceprezydenta Rieka Machara.

 

W wojnie domowej zginęło już kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a ponad dwa miliony uciekły ze swoich domów. Dwóm trzecim z 11 milionów mieszkańców Sudanu Południowego brakuje żywności. Zarówno armia rządowa jak i rebelianci dopuszczają się okrucieństw na ludności cywilnej, głównie na kobietach i dzieciach. "Po obu stronach konfliktu walczy już ponad 13 tysięcy dzieci" - wynika z danych UNICEF.

 

W konflikcie po stronie rządu walczą również żołnierze ugandyjscy. W rozmowy zaangażowana jest Etiopia i Kenia, które podobnie jak Uganda przyjęli do siebie ponad 730 tysięcy uchodźców z Sudanu Południowego.

 

PAP