Sprawa ma związek ze śledztwem, w którym zarzuty przedstawiono już prawie 160 osobom, a łączne straty Skarbu Państwa są szacowane na 2 mld zł. Chodzi o grupę przestępczą zajmującą się fikcyjnym obrotem różnymi produktami. - Trójkę kolejnych podejrzanych w tym postępowaniu zatrzymali funkcjonariusze ABW z Łodzi przy współpracy z CBŚP z Krakowa. Poza wyłudzeniem podatku VAT o wartości ponad 60 mln zł zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw: powszechnych i skarbowych - powiedział Piotr Żak z gliwickiej prokuratury okręgowej.

 

Przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzunijnym obrocie, m.in. wyrobami stalowymi, olejem rzepakowym i biokomponentami paliwa, w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Sprawcy podejmowali też działania, które miały udaremnić lub znacznie utrudnić ustalenie pochodzenia zdobytych w ten sposób środków finansowych.

 

Śledztwem objętych jest około 500 polskich podmiotów gospodarczych oraz firmy, które mają siedziby poza granicami Polski. Łączne straty Skarbu Państwa szacowane są na ok. 2 mld zł. Zarzuty w tym postępowaniu usłyszało dotychczas 159 osób, z czego 34 zostały aresztowane. Wobec pozostałych zastosowano m.in. poręczenia majątkowe na łączną kwotę 8 mln zł. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych i firm zaangażowanych w wyłudzenia na kwotę ponad 122 mln zł.

 

PAP