W Rosji nawet 1,5 miliona osób może być zakażonych HIV

Świat
W Rosji nawet 1,5 miliona osób może być zakażonych HIV
NIAID/Flickr (CC BY 2.0)

W kraju oficjalnie zarejestrowany jest milion osób zakażonych wirusem HIV - poinformował w środę szef federalnego centrum do walki z AIDS Wadim Pokrowski. To ponad dwa razy więcej niż w 2010 roku. Według ekspertów zarażonych może być nawet 1,5 mln osób.

Pokrowski poinformował też, że od czasu rejestracji pierwszego przypadku HIV w Rosji w 1987 roku z różnych przyczyn zmarło ok. 205 tys. zakażonych tym wirusem.


Według danych rosyjskiej służby ochrony konsumentów Rospotriebnadzor w 2014 roku zmarło w Rosji 24416 osób zakażonych HIV, o 9 procent więcej niż w 2013 roku.


Liczba zarażonych może wynosić do 1,5 mln


Pokrowski dodał, że według ekspertów liczba zarażonych wirusem HIV może wynosić do 1,5 mln Rosjan.


- Zakłada się, że w 2015 roku wirusem HIV zaraziło się 93 tys. Rosjan, co stanowi najwyższy jak do tej pory wskaźnik. Dojdzie do tego jeszcze 5-6 tys. ludzi zarażonych podczas świętowania Nowego Roku - poinformował dyrektor centrum walki z AIDS.


- Młode kobiety zarażają się wirusem HIV typowo - drogą kontaktów seksualnych; w sumie ponad 2 proc. mężczyzn w Rosji jest zarażonych. W 2015 roku około 53 proc. zakażeń było związanych z używaniem narkotyków, 43 proc. z kontaktami heteroseksualnymi, a 1,5 proc. z kontaktami homoseksualnymi. 2,5 proc. przypadków dotyczy dzieci urodzonych przez matki zarażone wirusem HIV - powiedział Pokrowski.


Minister zdrowia Weronika Skworcowa informowała wcześniej, że w 2016 roku w Rosji zostały podwojone środki na walkę z AIDS i wyniosą one ponad 600 mln dolarów. Wielu lekarzy twierdzi jednak, że jest to kwota niewystarczająca.


PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze