Świńska grypa atakuje w Rosji. 12 osób nie żyje

Świat
Świńska grypa atakuje w Rosji. 12 osób nie żyje
Pixabay/jaytaix/Public Domain

Od grudnia 2015 r. w Rosji zmarło co najmniej 12 osób na świńską grypę H1N1 - informuje AFP w oparciu o oficjalne dane rosyjskich służb sanitarnych. Ten sam szczep tego patogenu wywołał epidemię świńskiej grypy w 2009 r. Główny lekarz sanitarny kraju Anna Popowa ostrzegła, że w przyszłym miesiącu nieunikniony jest wzrost zachorowań na tę chorobę.

W ostatnich dniach na świńską grypę zmarły cztery osoby w Rostowie, gdzie zarejestrowano w sumie 120 przypadków tego zakażenia. Wcześniej z tego samego powodu stwierdzono zgon czterech osób dorosłych i jednego dziecka w rosyjskiej Republice Dagestanu. Kolejnych dwóch pacjentów zmarło w Jekaterynburgu i Republice Adygei. W połowie grudnia 2015 r. jedna osoba zmarła w Nowym Urengoju.

 

Świńska grypa atakuje również mieszkańców sąsiednich krajów Rosji. W Armenii na początku 2016 r. uśmierciła trzy osoby, a w tym tygodniu o pierwszym zgonie poinformowały służby sanitarne Gruzji.

 

W Iranie od połowy listopada na świńska grypę zachorowało ponad 1000 osób, a 112 zmarło.

 

Wirus świńskiej grypy H1N1 wywołał pandemię grypy w czerwcu 2009 r. Pojawił się najpierw Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a potem przeniosł się m.in. do Europy. Pandemia spowodowała śmierć 18,5 tys. osób w 214 krajach.

 

PAP

wj/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze