Jutro ruszą prace nad "mapą zagrożeń". Będzie gotowa za trzy miesiące

Polska
Jutro ruszą prace nad "mapą zagrożeń". Będzie gotowa za trzy miesiące
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

- Będą to intensywne działania policji, MSWiA, samorządu, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych - powiedział wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński o pracach nad utworzeniem tzw. "mapy zagrożeń". Ma ona uwzględniać m.in. przestępstwa pospolite, kryminalne, ale też przestępczość zorganizowaną i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mapa ma być gotowa za trzy miesiące.

MSWiA zorganizuje spotkania w całej Polsce, podczas których policja będzie przedstawiała swoje statystki dotyczące przestępstw, a lokalni mieszkańcy i organizacje pozarządowe podzielą się swoją wiedzą o zagrożeniach w okolicy. - Dzięki temu mapa zagrożeń będzie pełniejsza - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

 

Poinformował, że pismo, na mocy którego prace nad mapą zostana rozpoczęte, ma byc podpisane w środę.

 

Jarosław Zieliński już wcześniej mówił, że planowana mapa ma posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie. Jak powiedział - z 817 posterunków policji na koniec 2007 r. obecnie jest tylko blisko 400. - Nie chodzi o to, aby je wszystkie ponownie otwierać, ale właśnie na podstawie mapy określić, czy w danym miejscu jest potrzebny posterunek czy nie - poinformował Zieliński.

 

Wiceminister zapowiedział, że policyjne statystyki będą odczytywane "krytycznie, żeby wiedzieć jak naprawdę jest, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i co powinniśmy zrobić, żeby było lepiej". Jego zdaniem stworzenie mapy zajmie kwartał.

 

PAP

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze