Makak bez praw autorskich do swojego selfie

Kultura
Makak  bez praw autorskich do swojego selfie
Wikimedia Commons/

Zamieszanie wokół małpiego selfie zakończone. Sędzia federalny w San Francisco orzekł, że makak, którego własnoręcznie wykonane zdjęcia były przebojem internetu, nie ma do nich praw autorskich. Sąd argumentował, że te nie rozciągają się na zwierzęta.

Małpie selfie zostały wykonane w 2011 roku na indonezyjskiej wyspie Celebes (Sulawesi), gdzie brytyjski fotograf David Slater dokumentujący życie zwierząt przygotowywał fotoreportaż. Chwilę jego nieuwagi wykorzystał makak czubaty, zidentyfikowany później jako 6-letni Naruto, który złapał aparat i zrobił sobie kilka zdjęć.

 

Naruto vs. Slater

 

Slater wydał album, w którym znalazły się także dzieła Naruto. Fotograf przekonywał, że jest właścicielem zdjęć, które były szeroko rozpowszechniane m.in. przez Wikipedię, która z tłumaczyła, że nikt nie ma praw do fotografii wykonanych przez zwierzę

 

Taką interpretację podważała organizacja broniąca zwierząt PETA, która zwróciła się do sądu o potwierdzenie, że Naruto jest autorem i właścicielem spornych fotografii. Obrońcy zwierząt chcieli też, by wszystkie zyski ze zdjęć były przekazywane Naruto i innym makakom z indonezyjskiego rezerwatu.

 

Prawa autorskie nie dla zwierząt

 

Sędzia uznał w środę, że "choć Kongres i prezydent mogą rozszerzyć o zwierzęta ochronę praw, to nic nie wskazuje, by uczyniono tak w przypadku praw autorskich".

 

David Slater chciał umorzenia sprawy. Przekonywał, że jako fotografowi dobro dzikich zwierząt leży mu bardzo na sercu, ale to amerykański Kongres, a nie sąd federalny powinien raczej zdecydować, czy zwierzęta mogą być właścicielami praw autorskich.

 

PAP

mr/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze