- Pierwszy kontrakt na budowę obiektów obrony przeciwrakietowej opiewa na 100 - 200 milionów dolarów. Mamy już oferty i spodziewamy się, że do lutego zostanie on zawarty. Drugi, o wartości 25 - 100 milionów dolarów, obejmuje budowę biur, kwater i innych obiektów, w których będzie mieszkać i pracować amerykański personel. Obecnie zbieramy oferty, kontrakt jest otwarty dla wszystkich dużych firm budowlanych - powiedział Curt Heckelman z Korpusu Inżynieryjnego US Army.


W Redzikowie będzie stacjonować do trzystu amerykańskich specjalistów wojskowych. Korpus Inżynieryjny informuje też, że w tym roku przeznaczy około osiemnastu milionów dolarów na naprawy  pasów startowych i inne prace budowlane w Polsce.


System obrony antybalistycznej ma "chronić sojuszników NATO i sił USA przed rosnącym zagrożeniem rakiet balistycznych z Bliskiego Wschodu".


- Stany Zjednoczone głęboko doceniają gotowość Polski do umieszczenia bazy i wkład w natowski system obrony antyrakietowej - powiedział ambasador USA w Polsce Paul Jones.


Baza w Redzikowie będzie "Fazą III" programu European Phased Adaptive Approach, która obejmuje budowę tarczy antyrakietowych w Europie. W "Fazie II" stworzono bazę antyrakietową w Rumunii.

 

 

 

www.army.mil